straini si calatori
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Traducerile Bibliei

2 posters

Go down

Traducerile Bibliei Empty Traducerile Bibliei

Post  adicel Mon Apr 02, 2012 3:51 am

Sa cercetam originile pentru a descoperi adevarul
Deschid acest Topic cu o intrebare :

Credeti ca este important in a cerceta Traducerile Bibliei in a afla cat mai mult acuratetea si originile acestora Question
adicel
adicel
Admin
Admin

Posts : 11
Join date : 30/03/2012
Age : 46
Location : Romania

https://strainisicalatori.forumgratuit.ro

Back to top Go down

Traducerile Bibliei Empty despre traduceri si numele sfant

Post  valdy Thu Mar 06, 2014 2:34 am

Din ce observ prea putini sunt interesati de acest forum. Multe vizualizari si doar atat.E pacat.Cuvantul lui Elohim-YHWH este unul singur.Atata timp cat numele lui nu este cunoscut oamenilor nici fapte bune nu o sa vedeti la ei.Traducerile scripturii de-a lungul timpului a avut de suferit ,scribiii manati de duhul cel rau au scos in mod voit numele sfant si l-au inlocuit cu diverse forme si intelesuri.YHWH este traducerea scrierii din Ebraica a Numelui Sfant care este : Y = Iod ( ‘ ) ; H = He (  ה ) ; W = WAW (  ו ) ; H = He (  ה ) deci YHWH sau cum scriu americanii Yahweh si se traduce : Iod = inceput ; He = Viata ; WAW = a fi sau este ; He = viata deci  "INCEPUTUL VIETII ESTE VIATA "  In scriptura se scrie cand Israelul a iesit din Egipt ,Creatorul YAUE prin Moise le-a dat o porunca , sa unga cei 3 stalpi ai usii cu sangele mielului daca te uiti la LITERA Ebraica : He” care este  (  ה )  seamana cu o usa ,este USA VIETII si  Fiul a spus asa: Ioan 10:9 “Eu sunt Uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi şi va găsi păşune.”adica EL , este viata,tot asa si acel semn sau litera facuta pe usa era practic semnul VIETII pentru  ca acolo in seara aceea Yaue ( YHWH =Yahweh )  le-a oferit VIATA  si asta pentru ca  sa intelegeti de ce este foarte important NUMELE LUI SFANT! 1 Imparati 18:24 “Apoi voi să chemaţi numele dumnezeului vostru; şi eu voi chema Numele Yahweh - Puternicul;Elohim(EL;dumnezeul) care va răspunde prin foc, acela să fie adevăratul Dumnezeu. Şi tot poporul a răspuns şi a zis: „Bine! In zilele cand ei vorbeau aceste cuvinte nu exista Scriptura ,in acele zile nu exista nici dumnezeu,ei il numeau asa “EL” care inseamna PUTERNIC , Ilie le spunea:voi chemati NUMELE puternicului vostru si eu voi chema NUMELE puternicului meu.Deci ca o  concluzie ca ei nu cheama un anumit dumnezeu sau idol ci ei chiama NUMELE!! deci tot la NUME am ajuns. Fiul lui YAUE cel pe care cei mai multi ii spun ISUS Hristos insa numele lui REAL..este YAHSHUA: Exodul 23:21 “Fii cu ochii în patru înaintea Lui şi ascultă glasul Lui; să nu te împotriveşti Lui, pentru că nu vă va ierta păcatele, căci Numele Meu este în El.” .…adica YAH vine de la YHWH sau Yahweh….si SHUAH de la Mantuire.Sunt multe de spus insa practic nu ai cu cine vb aici pe forum.

valdy

Posts : 1
Join date : 06/03/2014

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum